Annons

Allsvensk spelare klar för Öster

Publicerad 26 juni 2017
Foto: LENA GUNNARSSON, SMÅLANDSPOSTEN
Foto: LENA GUNNARSSON, SMÅLANDSPOSTEN

Östers IF har gjort klart med en ny anfallare. Det rör sig om 31-årige Dragan Kapcevic som skrivit på ett kontrakt för 2,5 år. Han kommer från allsvenska IK Sirius, där han spelat under två säsonger och bidrog starkt till klubbens allsvenska avancemang förra året med 14 mål i Superettan.

- I Dragan får vi en tuff, erfaren forward som är stark i kroppen och är med sitt starka huvudspel giftig i boxen. Han är en erkänt bra målskytt som på sina två senaste säsonger i Superettan gjorde 26 mål så han kommer bidra med mycket i vårt anfallsspel. Vi är glada att Dragan valt att hjälpa oss i vägen mot toppen och hälsar honom varmt välkommen till föreningen, säger sportchefen Matías Concha till klubbens hemsida.

Han ansluter till laget till träningslägret på Gotland den 12 juli och är spelklar till matchen mot GAIS den 24 juli.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons