Annons

Forward lämnar Tingsryd - klar för Tyskland

Tingsryd • Publicerad 22 maj 2018
Foto: Smålandsposten

Mathieu Tousignant lämnar Tingsryds AIF. 28-åringen presenterades under tisdagen som ny spelare i Löwen Frankfurt.

– Organisationen är mycket professionell. Jag tycker om klubbens vision och tradition. De har en vinnande mentalitet som jag verkligen gillar. För jag går också ut till varje match för att spela bra, säger Mathieu Tousignant till den tyska klubbens hemsida.

Den gångna säsongen gjorde han 30 poäng på 52 matcher i TAIF-tröjan.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons