Annons

Han blir ny tränare i Vöikers

Publicerad 27 april 2017
Foto: Filip Sjöfors, Smålandsposten
Foto: Filip Sjöfors, Smålandsposten

Vöikers har gjort klart med en ny huvudtränare. Det är Ola Karlsson som närmast kommer från klubbens juniorallsvenska lag. Innan dess var han också tränare i Lagan när de kvalade till allsvenskan.

– Förhoppningsvis kan jag vara med att skapa en kultur där spelarna sliter stenhårt för varandra för att utveckla sin egen och lagkamraternas förmåga på varje träning och varje match. Detta kommer att leda till att klubben fortsatt kommer förse stan med framtidens SSL-spelare, säger Ola Karlsson till klubbens hemsida.

Läs mer om den nye tränaren här.

Daniel RydströmSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons