GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Innehåll A-Ö

     Miljonförlust för Växjöförening

     Publicerad 17 mars 2017
     Foto: Olof Elfversson, Smålandsposten
     Foto: Olof Elfversson, Smålandsposten

     2016 blev ett succéår på fotbollsplanen för Växjö DFF. Det fick betydligt sämre ekonomiskt. Föreningen gör en förlust på två miljoner kronor.

     – VI hade en optimistisk budget när vi gick in i det året, säger ordförande Ove Dahl till Smålandsposten.

     Klubbens ordförande känner ingen fara för klubbens överlevnad på sikt.

     – Nej. Det är mer på vilken nivå man orkar ligga. Klubbens överlevnad är det ingen oro för, men att klara en elitsatsning kommer att kräva mycket jobb, säger Ove Dahl till Smålandsposten.

     Läs mer här.

     Daniel RydströmSkicka e-post
     Så här jobbar vxonews med journalistik Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.