Annons

NHL-klubbens besked om OEL

Publicerad 5 oktober 2017
Foto: JONAS ENGMAN, SMÅLANDSPOSTEN

I somras ryktades det om att Tingsrydssonen Oliver Ekman Larsson skulle utses till ny lagkapten för Arizona Coyotes. Men när NHL-säsongen nu har startat finns det inte något fast beslut om vem som ska ha ett ”C” på bröstet. Enligt ett pressmeddelande från Arizona Coyotes harden nye coachen Rick Tocchet inte utsett vem som blir lagkapten. Istället kommer inledningsvis vara fem olika kaptener.

Oliver Ekman Larsson och svenske nyförvärvet Niklas Hjalmarsson kommer fungera som alternativ kaptener. Dessutom ska en trio andra spelare rotera om den tredje kaptensrollen.

Annons

”Med en ny huvudtränare och flera nya spelare i organisationen blir det ett övergångsår när det gäller ledarskap. Lyckligtvis har vi en mycket stark ledarskapsgrupp i vårt omklädningsrum och vi är övertygade om att dessa spelare kommer att göra ett utmärkt jobb som leder vårt lag på och utanför isen”, säger General Manager John Chayka.

– Jag tycker att det är jättebra. Du behöver inget C för att vara en ledare, säger Ekman Larsson i ett tv-klipp.

Arizona Coyotes har säsongspremiär under torsdagen mot Anaheim Ducks. Oliver Ekman Larsson har varit skadad under försäsongen, men är redo för spel i nattens match.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons