Annons

Norrman klar för Östers IF

Publicerad 14 juli 2017
Foto: Nadia Hagberg
Foto: Nadia Hagberg

Under fredagen gjorde Östers IF klar med sitt tredje nyförvärv i sommar. Det är 27-årige norrmannen Morten Sundli.

Han är mittbacken och kommer närmast från Sarpsborg 08 i den norska högstaligan. Kontraktet gäller året ut och han ansluter direkt till klubbens träningsläger i Visby.

– Morten är en stor stark spelare som gjort det väldigt bra i Norge. En försvarare som vi har haft bra koll på under en tid. Han är stark på fasta defensiva såsom offensiva situationer. En ledartyp som läser av spelet bra. Mortens egenskaper bidrar till att vi spetsar kvalitén ännu mer i truppen under hösten när viktiga matcher stundar, säger sportchefen Matias Concha till klubbens hemsida.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons