Annons

TAIF sänker spelarbudgeten

Publicerad 22 mars 2017
Foto: Smålandsposten
Foto: Smålandsposten

Tingsryds AIF har gjort en klart godkänd säsong i hockeyallsvenskan, men publiksiffrorna har sjunkit rejält. 200 betalande färre i snitt ger cirka 800 000 kronor mindre i intäkter, skriver klubbens ordförande Johan Blomster på klubbens hemsida.

Nu tvingas klubben att skära i spelarbudgeten för kommande säsong. Årets trupp har kostat 5,5 miljoner kronor. Nästa säsong blir budgeten bara 4,5 miljoner kronor.

Annons

”Många smärtsamma avsked kommer att därför tvingas tas”, skriver Johan Blomster som uppmanar fler att köpa säsongskort.

Läs mer här.

Daniel RydströmSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons