Annons

Tränaren förlänger med Öster

Växjö • Publicerad 16 januari 2018
Rasmus Rydén
Rasmus RydénFoto: Smålandsposten

Förre Östermålvakten Rasmus Rydén blir klubben trogen även efter den aktiva karriären. Han var målvaktstränare förra säsongen och har nu signerat en tvåårig förlängning.

"Det känns naturligtvis jättebra att Rasmus förlängt sitt avtal. Han är driven och ambitiös helt i linje med föreningens satsning. Rasmus tillsammans med Denis Velic är två Österkillar vi fortsatt vill ha hos oss och som vi värdesätter från föreningen”, säger sportchefen Matias Concha till Östers hemsida.

Rasmus Rydén kommer också att träna målvakter i klubbens akademi och ungdomslag.

Daniel RydströmSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons