Annons

Trojas första nyförvärv hämtas i Tingsryd

Publicerad 28 april 2017
Foto: Smålandsposten
Foto: Smålandsposten

Troja/Ljungby har gjort klart med första nyförvärvet inför återkomsten i hockeyallsvenskan. Det är centern Jonathan Johnsson som återvänder till klubben efter två säsonger i Tingsryd.

– Ett lätt beslut för oss när hans namn dök upp, kommenterar Pelle Svensson. Han blev ju väldigt populär här senast och med två säsongers Allsvensk erfarenhet blir han såklart en tillgång till vårt lag. Han smälter in i vår grupp direkt och rent hockeymässigt så kommer han också att bidra med sitt traditionella tvåvägsspel, säger Trojas tränare Pelle Svensson till klubbens hemsida.

Daniel RydströmSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons