Annons

Växjö Lakers laddar på västkusten

Växjö • Publicerad 22 maj 2018

Växjö Lakers bygger just nu truppen som ska försvara klubbens andra SM-guld. Tidigt i höst väntar också CHL-hockey samt ett par träningsmatcher. Nu är det klart att Växjö Lakers möter två andra SHL-klubbar i ishallar på västkusten i mitten av augusti.

Den 8 augusti spelar mästarna mot Frölunda i Varberg. Nyheten presenteras på Frölundas hemsida.

Annons

– Vi får testa oss med det bästa laget direkt och det blir intressant, menar Frölundas assisterande tränare Johan Lundskog till klubbens hemsida.

Tio dagar senare, den 18 augusti, väntar match i Halmstad. Där kommer Växjö Lakers att möta Linköping.

Daniel RydströmSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons