GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Innehåll A-Ö

     Åby/Tjureda ställer in match efter dödsolyckan

     Växjö • Publicerad 24 september 2021
     Foto: Carl Carlert

     Åby/Tjureda ställer in helgens cupmatch mot Gripen BK efter trafikolycka vid Lindshammar under onsdagen, där tre tonåringar omkom. Enligt Åby/Tjureda finns också starka beröringar med deras trupp.

     ”Gått i skola ihop vid bandygymnasium, spelat tillsammans i såväl fotboll som bandy och nära boende som kamrater. I respekt för de närmast sörjande och bortgångna samt våra spelare har föreningens styrelse tillsammans med ledarstaben runt laget beslutat att ställa in lördagens cupmatch mot Gripen BK”, skriver Åby/Tjureda på sin hemsida.

     Oscar AppelgrenSkicka e-post
     Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.