Annons

Åby/Tjureda ställer in match efter dödsolyckan

Växjö • Publicerad 24 september 2021
Foto: Carl Carlert

Åby/Tjureda ställer in helgens cupmatch mot Gripen BK efter trafikolycka vid Lindshammar under onsdagen, där tre tonåringar omkom. Enligt Åby/Tjureda finns också starka beröringar med deras trupp.

”Gått i skola ihop vid bandygymnasium, spelat tillsammans i såväl fotboll som bandy och nära boende som kamrater. I respekt för de närmast sörjande och bortgångna samt våra spelare har föreningens styrelse tillsammans med ledarstaben runt laget beslutat att ställa in lördagens cupmatch mot Gripen BK”, skriver Åby/Tjureda på sin hemsida.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons