Annons

Coronaoro stoppar Växjöklubbens årsmöte

Växjö • Publicerad 8 mars 2020
Genrebild.
Genrebild.Foto: Smålandsposten

Växjö DFF har ställt in föreningens årsmöte, rapporterar Min Boll. Det är på grund av att klubbens ordförande har varit i Italien som de väljer att göra det. Efter att UD uppgraderade sina anvisningar för vistelse i Norra Italien och det är där Jan Fors, ordförande i Växjö DFF, har varit.

Fors skriver på klubbens hemsida att han mår bra men tar det säkra före det osäkra:

”Med respekt för medlemmarnas frågor har jag beslutat att jag inte kan deltaga på morgondagens (söndagens) årsmöte. Detta tillsammans med att flera i styrelsen i skrivande stund är på resor, finner jag det lämpligt att skjuta på årsmötet i 14 dagar. Hoppas att vi alla kan acceptera detta lite drastiska beslutet”. ”Oron runt Corona måste vi ta på allvar, är medlemmar oroliga får vi laga efter läge”.

Alexander Jepsen
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons