Annons

Historisk ordförande i föreningen

Växjö • Publicerad 3 maj 2019
Foto: Martina Wärenfeldt

Under torsdagen höll Kronobergs Fotografer årsmöte. I samband med det lämnade Jan-Michael Breider över ordförandeklubban.

Ny ordförande blir Lena Gunnarsson, bland annat verksam fotograf på Smålandsposten. Hon blir föreningens första kvinnliga ordförande.

"Kronobergs Läns Fotograf & Fotohandlarförening har till ändamål att befrämja samarbetet mellan dess medlemmar och vidtaga åtgärder till medlemmarnas gemensamma bästa. Föreningens främsta uppgift här utinnan är att söka åstadkomma tillämpning av sådana priser som kunna anses bärande, för att därmed främja en sund ekonomisk yrkesutövning”, står det på föreningens hemsida.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons