Annons

Ledare får stipendium

Växjö • Publicerad 22 april 2019 • Uppdaterad 23 april 2019
Genrebild.
Genrebild.Foto: Gunnel Persson

16-årige Jacob Kidell, ungdomsledare i Ingelstad IBK, har fått Lions Ungdomsledarstipendium. Stipendiet delas ut för att uppmuntra och stimulera ideellt arbetande föreningsledare till fortsatt föreningsarbete.

I flera år har Jacob Kidelkl varit materialförvaltare inom Ingelstads seniorlag. Han spelar dessutom i ett pojklag och är ledare för pojkar 07.

Annons

”Vår klubbs slogan är ”ett hjärta är alltid rött”, och det finns ingen i vår klubb som personifierar det bättre än Jacob. Han är pulsen i vårt röda hjärta”, skriver klubben på sin hemsida.

Stipendiet utgörs av 5 000 kronor och kommer att delas ut i Växjö den 21 maj.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons