Annons

Mittfältaren förlänger med Öster – ”en av seriens bästa”

Växjö • Publicerad 26 februari 2021
Östers Marc Rochester Sörensen.
Östers Marc Rochester Sörensen.Foto: PETTER ARVIDSON

Inför förra året kom Marc Rochester Sörensen till Östers IF. Nu står det klart att han fortsätter i Växjöklubben den här säsongen och även nästa år. Han har förlängt sitt avtal fram till och med säsongen 2022.

– Marc har vuxit ut till en riktigt viktig spelare och framförallt ledare i truppen. Vi är jättenöjda att Marc väljer att förlänga sitt avtal med oss. Som spelare har Marc under året visat att han är en av seriens bästa och viktigaste spelare i den positionen som han har fått hos oss. En spelskicklig och harmonisk spelare som vi ser mycket framemot att få fortsätta arbeta med, säger huvudtränare Denis Velic till klubbens hemsida.

Annons

Den 28-årige mittfältaren säger sig trivas väldigt bra i truppen.

– Det var ett enkelt beslut att stanna i föreningen när chansen dök upp att förlänga avtalet. Vi har pratat under ett tag tillsammans och det känns skönt att allt är klart, även fast jag aldrig var orolig över att vi inte skulle komma i mål. Jag har stora förhoppningar på året och hoppas att vi kan bygga vidare på förra säsongens prestationer och ta oss med det in i säsongen som väntar, säger Marc Rochester Sörensen till klubbens hemsida.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons