GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Växjö Lakers vill bygga ny ishall

Växjö • Publicerad 5 januari 2021
Foto: Erik Corshammar

Växjö Lakers för diskussion med Växjö kommun om vilka möjligheter som finns för en ny ishall i Växjö.

– Vi har svårt idag att få till kvalitativa tider för alla våra medlemmar. Vi har inlett en process där vi hoppas kunna hitta en lösning där vi kan få till en fjärde isyta i anslutning till de andra arenorna här, som vi framför allt och konståkningen kan nyttja och få en ännu högre kvalitet, säger klubbens vd Johan Markusson till P4 Kronoberg.

Målet är att det ska vara en Växjö Lakers-ägd arena.

Oscar AppelgrenSkicka e-post
Så här jobbar Vxonews med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.